Database Yönetimi

Veritabanı yönetim sistemleri (Database Management Systems DBMS)
 
Veritabanı yönetim sistemleri (Database Management Systems DBMS): Günümüzde en basit uygulamalar da bile veritabanı kullanılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Sosyal paylaşım sitelerinin alt yapısında, bankaların hesap kayıtlarının tutulmasında pek çok online oyunda dahi bir veritabanında verilerin tutulması gerekmektedir.
Veritabanları verilerin düzenli bir şekilde toplandığı veri girişi tekrarlarından arındırılmış yapılardır.
Veritabanı Yönetim Sistemleri ise veritabanlarının hafıza durumlarını verilerin birbirleri ile ilişkilerini ve kullanıcı ayarlarının düzenlendiği yazılımlardır. Bu yazılımlarla kullanıcılar oluşturulup kullanıcının hangi verilere erişebileceği veriler üzerinde ne gibi işlemler yapılabileceği tanımlanır.
Kullanıcı ve kullanıcı hakları tanımlarına örnek vermek gerekirse bir sosyal paylaşım sitesinde sizin kendi profilinizde pek çok değişiklik yapmaya hakkınız vardır ancak başkasının profilinde değişiklik yapmanıza izin verilmez zira size bu konuda hak tanımı yapılmamıştır. Okulda öğretmeniniz girdiği tüm sınıfların not bilgisine erişebilirken öğrencilerin sadece kendi verilerine erişmesi de bu yazılımlardaki hak tanımlamalarından kaynaklanmaktadır.
Veritabanı yönetim sistemlerinin (DBMS) artıları 
• Günümüz DBMS sistemleri internet altyapısı ile daha güçlü hale gelmiştir. Internet üzerinde barındırılan veritabanlarına dünyanın her yerinden erişim sağlanmaktadır.
• Internet üzerinde yer aldığı için yapılan bir güncelleme diğer bilgisayarlara anında yansımaktadır ve verilerin birçok bilgisayarda değil de merkezi bir yada birkaç konumda saklanması yeterli olacaktır.
(Genelde büyük veritabanları için tek bir merkez değil birbirinden uzak yerlerde konumlandırılmış birkaç farklı altyapı oluşturuluştur. Deprem yangın gibi felaketlerde veri kayıpları böylece minimuma indirilmiş olur.)
• Birden fazla yerden bir veritabanına erişim sağlanacaksa özelliklede veri değişimi ya da eklenmesine izin verilmek istendiği durumlarda veriye erişim sınırlanır (veriye sıralı erişim sağlanır(. Aynı facebook hesabına iki farklı konumdan aynı anda erişemezsiniz sıralı erişime örnek olarak bu durumu gösterebiliriz. Sıralı erişim olmazsa ne olur sorusunu siz cevaplayınız.
• Veritabanının güvenliği sıradan bir bilişim merkezinden çok daha güvenlikli bir ortamda yapıldığı için veri güvenliği en üst seviyededir. Bankaların yada büyük şirketlerin veritabanlarına sızmalar olsa da bu sızıntılar çok kısıtlıdır ve genelde fark edilir. Veritabanına erişim için kullanılan bilgisayarların MAC numaraları ve IP numaraları bellidir ve bu yüzden hangi Internet kanalından ve hangi PC den işlem yapıldığının anlaşılması oldukça basittir. (Bilgisayarınızda yer alan Ethernet kartlarının sahip olduğu eşsiz numaralara MAC numarası adı verilir.)
Günümüzde yaygın kullanıma sahip DBMS sistemleri:
MYSQL: Günümüzde en yaygın kullanıma sahip ve açık kaynak kodlu bir DBMS sistemidir. Çok hızlı oluşu ve gelişritmeye daha fazla açık olması yüzünden pek çok büyük site tarafından kullanılmaktadır. Php ile birlikte genelde MYSQL veritabanı yönetim sistemleri kullanılır.
MSSQL: Microsoft SQL server MYSQL veritabanlarına göre kısmen daha yavaş çalışan ve sistem konfigürasyonunun daha üst düzeyde olmasını gerektiren bir DBMS sistemidir. Ancak resim müzik vb multimedya öğelerinide barındıran veritabanları için daha uygundur.
ORACLE : Oracle server DBMS çok fazla miktarda ilişkisel veri kullanılması gerektiğinde ve çok kullanıcılı veritabanı sistemleri için daha uygundur. Büyüksel kurumsal işletmeler ticari işlerini organize etmek için Oracle DBMS sistemlerine güvenmektedir.
AĞ VERİTABANI KURULUMU
DBMS veritabanlarını hemen hemen hepsi internet altyapısını kullanmaktadır. Bu yüzden DBMS sistemleri ile oluşturulan veritabanlarına AĞ veritabanı da diyebiliriz.
Aşağıdaki linkteki yer alan ders modülünüzde Sayfa 5 ile 30 arasında kurulumun ayrıntıları resimli şekilde mevcuttur. Ancak kuruluma başlamadan önce bilgisayarınızda .net framework ve Windows installer’ın kurulu olması gerekmektedir.
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/A%C4%9F%20Veritaban%C4%B1%20Kurulumu.pdf
Kurulum genelde ileri ileri diyerek devam edecektir ancak bazı noktalarda bilmeniz gereken hususlar vardır şimdi bu hususlara değineceğiz.
 
Bu sayfada Ağ Veritabanı yazılımının çalıştıracağı AĞ Veritabanının ayarlamaları yapılır. SqlServer programı birden fazla sayıda Ağ veritabanını üzerinde barındırabilir ve hizmet verebilir. Her bir Veritabanına SQL Instance adı verilir. Alt sayfalarda bu konuya daha derinden değinilecektir. Burda ilk veritabanının adı ve dosyalarının barındıracağımız konumun tanımı yapılmaktadır. Daha sonra dilersek başka veritabanları tanımı yapabiliriz. Varsayılan değer MSSQLSERVER dir ama dilersek burada oluşturacağımız veritabanının ismini kendimiz belirleyebiliriz.
Instance configuration :
 
Service Accounts : Bu bölümde kullanıcı hesapları tanımı yapılır. SqlServer yazılımı SQL server database engine ve Sql server Agent gibi iki farklı işlem için kullanbiliriz.
SQL Server database engine kısmında ağ veritabanının planlanması ve hazırlanması ile ilgili işlemler için hesap tanımı yapılabilir. SQL Server database engine bilgisayarınızın veri tabanı sunucusu olarak faaliyet göstermesini, kendisine gelen istekleri, sorguları alıp cevaplamasını sağlayan servistir. SQL Server bilgisayarının hizmet vermesi için SQL Server Database Engine servisinin mutlaka çalışması gerekir. Bu sebepten dolayı startup Type kısmı automatic olarak bırakılmalıdır.
SQL server agent kısmında ise oluşturulmuş ağ veritabanı yapısında değişikliğe izin vermeden yedekleme gibi özel işlemler için görev tanımı yapılmasını sağlayan bölümdür bu bölüm için farklı kullanıcı tanımı yapabiliriz. Eğer tüm işlemler için aynı kullanıcı tanım yapılacaksa en alt kısımdan Use the same accounts for all Sql server services seçeneği seçilebilir.
Database engine configuration
 
 
Bu sayfada oluşturduğumuz Ağ Veritabanına erişim sağlayacak yöneticinin tanımı yapılır. Windows Authenticaton mode seçilirse windowsa giriş sırasında sorulan şifre dışında kullanıcı tanımı gerekmemektedir. Ancak Mixed mode seçeneği seçilirse Windows’a giriş dışında sorulan şifre dışında ekstra bir güvenlik önlemi daha alınmış olmaktadır. SQL server mixed mode seçeneği seçildiğinda sa (system administrator) adında bir yönetici tanımı yapar. Ve bu kullanıcı için şifre tanımı yapılmasını ister. Sa dışında başka yöneticilerde tanımlayabiliriz. Ancak öğrenme amaçlı olduğu ve güvenlik ile ilgili bir sıkıntımız olmadığı için Windows authentication mode seçeneği seçili olacak ve Ad Current User seçeneği ile şu anda açık olan Windows oturumunun kullanıcısı otomatik olarak ekletilecektir.
Veri Tabanına Bağlanma 
Veri tabanı yazılımı kuruldu Ağ veritabanına bağlanmak için öncelikle aşağıdaki yolu izleyerek ağ veri tabanı yazılımını başlatıyoruz.
Başlat Tüm Programlar Microsoft SQL Server 2008 R2 SQL Server Management Studio
SQL Server Management studio programını açtığımızda karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir. Bu penceredeki seçeneklerin görevleri aşağıdaki gibidir.
 
 
Server type: Ağ veri tabanı yazılımı üzerindeki hangi servise bağlanılacağını belirttiğimiz bölümdür. Biz veri tabanları üzerinde işlem yapacağımız için burada Database Engine seçeneğini seçiyoruz. Sql Server agent gibi farklı bir sunucu işlemi için giriş de yapılabilir. (Service account ile ilgili bölümde anlatıldığı gibi)
Server name: MSSQL serverı bilgisayarımıza kurduğumuzda birden fazla sayıda SQL Server olarak çalışmasını sağlayabiliriz. Örneğin A firmasını veritabanı ile B firmasının veritabanını bir bilgisayarda barındırabiliriz her bir veritabanı için 2 farklı SQL server olarak çalışabilir. Server name girişi ile hangisi ile çalışacağımızı belirlemekteyiz. Yani bilgisayarımızda birden fazla ağ veritabanı kurulu ise hangisine bağlanmak istediğimizi belirttiğimiz bölüm burasıdır. (Her bir SQL server’a SQL Instance adı verilir.)
Authentication: Kimlik doğrulama yönteminin belirlendiği bölümdür. Kurulum sırasında Database engine configuration kısmında belitilen şekilde seçim yapılmalıdır.
SQL server yazılımı ekranı: Authentication ile ilgili işlemler bittikten sonra AğVeritabanı kurulumuna başlayabiliriz.
 
Object Explorer: Bağlı bulunan SQL Server sunucusu üzerinde bulunan tüm nesneleri (veritabanları, tablolar, kullanıcılar vb.) ağaç yapısı biçiminde görüntülememizi ve bu yapıların içerisinde gezinmemizi sağlar.
 

Desteğe İhtiyacınız varsa hemen bizi arayın?

Kaliteli destek ekibimiz sizin için sürekli olarak hazır beklemektedir. Lütfen telefon numaramızdan bize ulaşın : +90 532 595 49 87 / +90 532 595 49 87 / +90 532 595 49 87

  logo
  İSTANBUL BİLGİSAYAR DANIŞMANLIK VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

BİZE ULAŞIN

  Şirinevler Mh. Mareşal Fevzi Çakmak Cd. Emel Apt. No: 21/3 Bahçelievler - İstanbul/Türkiye
  Tel : +90 212 552 92 00
  +90 212 552 66 36
  Fax : +90 212 552 38 09
  Gsm: +90 532 595 49 87
  E-mail: info@istanbulbilgisayar.com.tr