Veri Depolama ve Replikasyon

 Veri Depolama

Gerçekleştirdiği veri depolama ve felaket kurtarma projeleriyle bu alanda ileri bir uzmanlık ve deneyim birikimini temsil eden vizyonu ile, kurumların veri depolamayla ilgili performans, erişilirlik ve yönetim ihtiyaçlarını etkin bir biçimde karşılamayı amaçlamaktadır. Gantek, dünya lideri yazılım ve donanım şirketleriyle işbirliği içinde, müşterilerine kesintisiz veri iletişimini mümkün kılan çözümler sunmaktadır.

• Merkezi Veri Depolama
• Yedekleme ve Geri Alma
• Felaket Kurtarımı
• Belge Yönetimi
• Arşivleme

Merkezi Veri Depolama
Günümüzde metin tabanlı veri yerini, görsel, işitsel ve farklı türde veri öğelerinin bir arada bulunduğu, yüksek depolama kapasitesi gerektiren veriye bırakırken, veri depolama ihtiyaçları hızla artmaktadır. Bu gelişme ise, verinin çok daha kolay yönetimini ve esnek olarak kullandırılmasını sağlayan mimarileri beraberine getirmekte, Veri Depolama Alan Ağı (Storage Area Network / SAN) ve Ağ Bağlantılı Veri Depolama Alanı (Network Attached Storage / NAS) teknolojileri giderek yaygınlaşmaktadır.

Bu teknolojileri Geçit çözümleri (Gateway) ile birleştiren Gantek, böylece hem SAN hem de NAS ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Yedekleme ve Geri Alma
Türkiye'de veri yedekleme alanında pazar lideri konumunda bulunan Gantek, masaüstünden veri merkezleri seviyesine kadar geniş bir yelpazede sunduğu çözümlerle, uygulama, platform ve donanımdan bağımsız, esnek alternatifler sağlamaktadır. Alanında dünya lideri firmaların kanıtlanmış çözümlerini kullanan Gantek, bu çözümler yetkin kadrosu ve entegrasyon becerileri ile uygulamaktadır.

Gantek'in dünya lideri konumundaki çözüm ortaklarıyla işbirliği içinde sunduğu çözümler şunları kapsamaktadır:

- Yerel ve geniş ağ üzerinden merkezi yedekleme
- SAN / NAS mimarileri üzerinde yedekleme
- Sunucu bağımsız yedekleme (Server-Free Backup)
- Uygulamaların eş zamanlı olarak yedeklenmesi (Online Backup)
- Değişken bazlı ve sentetik yedekleme
- Teyp ve disk bazlı yedekleme
- Disk kütüphaneleri
- Kademeli yedekleme (Disk Staging)
- Anlık geri yükleme (Instant Recovery from Snapshots)
- Sistem kurtarımı
- Masaüstü ve mobil cihazların yedeklenmesi ve senkronizasyonu

Felaket Kurtarma
Kurumların, üzerinden hizmet verdikleri kritik sistemlerin güvenilirliğini, servis seviyesini ve ayakta kalma süresini mümkün olduğunca yüksek tutma ve olası felaketlere karşı önlem alma zorunluluğu bulunmaktadır. Zarara yol açabilecek tüm etkilere karşı önlem alınmasını hedefleyen İş Sürekliliği Yönetimi'nin bir parçası olan Felaket Kurtarımı, iş birimlerini ve iş akışını destekleyen bilgi işlem kaynaklarında meydana gelebilecek kayıpların engellenmesini hedeflemektedir.

Gantek, bu çerçevede müşterilerine, Geri Dönüş Noktası (RPO) ve Geri Dönüş Süresi (RTO) hedefleri doğrultusunda, farklı seviyelerde felaket kurtarımına yönelik şu çözümleri sunmaktadır:

- Kartuş kasa yönetimi (Vault Management)
- Mantıksal disk aynalama (Volume Mirroring)
- Sunucu bazlı asenkron ve senkron replikasyon
- Disk sistemi bazlı senkron ve periyodik replikasyon
- Yerel kümeleme çözümleri
- Geniş ağda kümeleme ve global kümeleme
- Felaket kurtarma planlaması
- İş sürekliliği planlaması

Felaket kurtarımıyla ilgili işlemlerin otomatikleştirilmesi sonucu replikasyon çok daha güvenli ve sistematik yapılabilmektedir. Gantek tarafından sağlanan çözüm ayrıca kurtarım noktası hedefini minimuma indirerek veri kaybını, kurtarım süresi hedefini en alt düzeye indirmekte ve kesinti süresini azaltmaktadır.

Öte yandan, senkron ve asenkron replikasyon yöntemleriyle kurumun farklı ekosistemlerindeki ihtiyaclar karşılamakta, Unix ve Windows sistemler için aynı kullanıcı arabirimiyle tek noktadan yönetim kolaylığı sağlanabilmektedir.

Belge Yönetimi
Bir kurumda bulunan veri hızla büyürken, tüm veriyi etkin biçimde değerlendirmeye devam edebilmek, işletim ve toplam sahip olma maliyetlerini artırmakta, bu süreçte verinin önemine göre sınıflandırılarak saklanması önem kazanmaktadır.

Gantek, belge ve uygulamalara ait verilerin hayat döngülerini yönetmeye olanak tanıyan çözümler sunmakta, saklanan verinin kanuni olarak değişmezliği amacıyla tercih edilen WORM (write-once read-many) özelliklerini ise disk, optik veya manyetik bazlı olarak sağlamaktadır.

Arşivleme
Gantek tarafından sunulan arşivleme çözümleri, müşterinin arşivlenen verilerden tam olarak yararlanmasını ve aktif kullanım açısından gerekli olmaktan çıkan verilerin güvenli olarak saklanmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

Arşivleme çözümleriyle;

- Arşivlenen içerik esnek bir şekilde saklanır.
- Sıkıştırma ve tek örnekli saklama ile depolama azaltılır.
- Hızlı ve hedefli erişim için içerik dizinlenir.
- Arşivlenen tüm içeriğin HTML kopyası oluşturularak, gelecekteki erişilebilirlik uygulamadan bağımsız olarak güvence altına alınır.

Etkin saklama ve kesintisiz bilgi alma amaçlı arşivleme çözümüyle, içerik çevrimiçi depolarda otomatik ve hedefli biçimde arşivlenerek yönetilir. Sunulan çözümün içerdiği güçlü arama ve keşif özellikleri, şirket idaresi, risk yönetimi ve yasal korumaya yönelik özel müşteri uygulamalarıyla tamamlanır.

Gantek'in sunduğu arşivleme çözümü, şu özelliklerle rakip ürünlere karşı öne çıkmaktadır:

- Uygulama depolama yönetimi
- Uygunluk koruma ve keşif
- Operasyonel mükemmellik
- Bilgiden yararlanma
- Sürüm yükseltme, geçiş ve pekiştirme alanlarında üstünlük

 

Desteğe İhtiyacınız varsa hemen bizi arayın?

Kaliteli destek ekibimiz sizin için sürekli olarak hazır beklemektedir. Lütfen telefon numaramızdan bize ulaşın : +90 532 595 49 87 / +90 532 595 49 87 / +90 532 595 49 87

  logo
  İSTANBUL BİLGİSAYAR DANIŞMANLIK VE GÜVENLİK SİSTEMLERİ

BİZE ULAŞIN

  Şirinevler Mh. Mareşal Fevzi Çakmak Cd. Emel Apt. No: 21/3 Bahçelievler - İstanbul/Türkiye
  Tel : +90 212 552 92 00
  +90 212 552 66 36
  Fax : +90 212 552 38 09
  Gsm: +90 532 595 49 87
  E-mail: info@istanbulbilgisayar.com.tr